Shadow
Slider
آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر - سانلی چوب آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر - سانلی چوب

آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

خانه » وبلاگ » آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر
زمان : ۲۳ شهریور ۱۳۹۸ دسته بندی : وبلاگ

 آموزش رنگ چوب به روش سیلر و کیلر و نیم پلی استر

لوازم مورد نیاز برای  رنگ آمیزی چوب:

قلم نقاشی یا پیستوله

سنباده ۲۲۰ برای سنباده کاری اولیه

سنباده ۴۰۰ پوستاب برای سنباده کاری بعد از سیلر

شاپان قهوه‌ای یا مشکی برای ساخت آستری

بنزین برای ترکیب با شاپان

سیلر
کیلر

رنگ نیم پلی استر مات یا براقخشک کن نیم پلی استر

 

مرحله ی اول، سنباده کاری:

قدم اول در نقاشی چوب، زیر کار در آوردن است. پس برای این کار باید ابتدا باید سطح چوب را به‌خوبی سنباده کاری کنید تا پرزها و پستی و بلندی‌های چوب کاملاً برطرف گردد و سطح چوب کاملاً یکدست و صاف گردد. البته بسته به نوع چوب و نوع کار، دقت در سنباده کار متفاوت می‌باشد و انتخاب شماره (درجه زبری) سنباده باید بر حسب احتیاج و نوع چوب در نظر گرفته شود تا هیچ خط و خشی از عملیات سنباده کاری باقی نماند.

 

هر قدر در این مرحله دقت بیشتری داشته باشید و کار را در اصطلاح شیشه‌ای سنباده کنید، در مراحل بعدی راحت‌تر هستید و کار زیباتری خواهید داشت. شما می‌توانید برای سنباده کاری دست اول چوب از سنباده ۲۲۰ استفاده کنید. سنباده کاری هم به دو صورت دستی و با استفاده از دستگاه انجام می‌گردد. معمولا ابتدا با استفاده از دستگاه سنباده دیسکی یا همان پلیشر، سنباده کاری ابتدایی انجام می شود و در مرحله ی بعد با دست یا سنباده لرزان یا سنباده گرد لرزان (بهترین گزینه سنباده گرد لرزان هست) سنباده پایانی انجام می شود.

نکته ی مهمی که در زمان سنباده کاری باید دقت داشته باشید که سنباده کاری در جهت راه چوب انجام شود تا روی کار خش ایجاد نشود.

 

مرحله دوم، بتونه کاری سطح چوب:

شما می‌توانید بتونه کاری را در قسمت‌های مختلف ایجاد کنید. به‌عنوان مثال بعد از سنباده کاری اول می‌توان بتونه کاری کرد و بعد از آستری کاری هم می‌توان بتونه کاری کرد. این بستگی به سبک شما در رنگ کاری دارد و اینکه شما در چه مرحله‌ای به نتیجه بهتری خواهید رسید.

 

بتونه را با استفاده از مل و سیریش و پودرهای رنگی بسازید و خمیر به دست آمده را با کاردک و لیسه روی سوراخ‌ها، شکاف و هر فرورفتگی دیگر اجرا کنید. پس از بتونه کاری سطح کار را با استفاده از سنباده ۲۲۰ کارکرده سنباده کاری کنید.

 

مرحله سوم، شاپان کاری یا همان اجرای آستری:

مرحله‌ی بعدی اجرای آستر (شاپان کاری) روی چوب می‌باشد . آستری می‌تواند از جنس شاپان و ترکیب آن با بنزین و یا رنگ‌های جوهری باشد. اگر تمایل داشتید، از رنگ خود چوب (خودرنگ) به‌عنوان رنگ نهایی بهره بگیرید، نیازی به استفاده از آستر یا شاپان نیست اما ما فرض را بر این می‌گیریم که شما دوست دارید رنگ چوب را بر اساس سلیقه خودتان تغییر دهید. برای این کار شاپان را با بنزین مخلوط کنید (به‌عنوان مثال ۲۰۰ گرم شاپان را با نیم لیتر بنزین)

 

تیرگی و روشنی شاپان بستگی به میزان ترکیب آن با بنزین دارد. هرچه شاپان بیشتری را با بنزین مخلوط کنید رنگ تیره‌تری به دست می‌آید و بلعکس، هرقدر در شاپان بنزین بیشتری اضافه کنید، رنگ آستری شما روشن‌تر خواهد شد. رنگ شاپان بر دو نوع است (قوه‌ای و سیاه) از ترکیب این دو رنگ می‌توانید رنگ قهوه‌ای تیره‌تری  ایجاد کنید.

 

نکته‌ای که برای ترکیب رنگ‌ها وجود دارد و به‌عنوان ترفندی بین نقاش‌ها کاربرد دارد این است که با ترکیب رنگ‌های روغنی با شاپان، رنگ‌های متنوع‌تری را پدید آورید. به‌عنوان مثال با ترکیب رنگ روغنی قرمز با شاپان قهوه‌ای رنگ فندقی به دست می‌آید و با کم و زیاد نمودن رنگ قرمز، درجه قرمزی آن را تغییر می‌دهید.

در نظر داشته باشید که همیشه از مقدار رنگ کم شروع کنید تا رنگ مورد نظرتان را به دست آورید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید با استفاده از چند قطره رنگ مشکی، شاپان فندقی را به شاپان قهوه‌ای تبدیل کنید.

 

بازی با رنگ‌ها تخصصی است که به‌مرور زمان و با تمرین و تکرار به دست می‌آید.

 

شاپان به دست آمده و نهایی را می‌توانید با قلم نقاشی، یا پارچه اجرا کنید که معمولاً پارچه زیر پیرهنی مردانه برای این کار بسیار مناسب است. با برش پارچه در اندازه ۲۰ *۲۰ می‌توانید سطح چوبتان را شاپان بزنید. یک بار روی کار را با استفاده از پارچه تنظیف شاپان کاری کنید و بلافاصله بعد از این کار با استفاده از یک تکه پارچه خشک، سطح آستری شده را به‌آرامی پاک کنید تا رنگ یکنواخت شود.

نکته:
رنگی که در ثانیه‌های ابتدایی بر روی چوب نقش می‌بندد تقریباً همان رنگ نهایی است که پس از پاشیدن نیم پلی استر خواهید داشت.

 

مرحله چهارم، اجرای سیلر روی چوب:

 

مرحله‌ی بعدی برای رنگ چوب سیلر کاری است که پس از خشک شدن آستری صورت انجام می‌شود.

تناسب بین تینر و سیلر معمولاً بر روی قوطی سیلر درج شده است و با رعایت آن می‌توانید نسبت دقیق را به دست آورید و از محلولی استاندارد استفاده کنید. غلظت سیلر باید به‌گونه‌ای باشد که نه خیلی رقیق باشد که هیچ خاصیتی نداشته باشد و نه خیلی غلیظ که نتوان آن را روی کار کشید یا از پیستوله استفاده کرد؛ اما حدوداً می‌توانید یک لیتر سیلر را با ۲ لیتر تینر ۱۵۰۰۰ مخلوط کنید.

 

برای استفاده از سیلر هم می‌توانید از قلم رنگ آمیزی یا پیستوله استفاده کنید؛ اما بهتر است بدانید که اگر روی کار آستر اجرا کرده باشید و پس از آن سیلر را با قلم‌مو اجرا کنید، آستری رنگ می‌بازد و بخشی از آن از روی کار پاک می‌شود و رنگ شما روشن‌تر خواهد شد. به همین منظور بهتر است سیلر ابتدایی را با پیستوله بپاشید تا آستر از چوب جدا نشود. اگر در پاشیدن سیلر دقت نکنید و مایع سیلر در یک نقطه بیش از حد جمع شود موجب ایجاد بخار بر روی سطح چوب می‌گردد که با سنباده کاری این بخار و مایع پاک می‌شود؛ اما بهتر است این وضعیت صورت نپذیرد.

 

پس از اتمام سیلر کاری صبر کنید تا سیلر به‌خوبی خشک شود که سرعت خشک شدن بستگی به شرایط جوی و دمای هوا دارد.

 

 

نکته: هیچ‌گاه سعی نکنید سیلر را با نور آفتاب و یا به‌وسیله‌ی گرمای مستقیم خشک کنید!

بیشتر استاد کاران رنگ چوب برای افزایش کیفیت، دو یا سه بار عملیات سیلر کاری و سنباده نرم را تکرار می‌کنند تا پرزهای اضافی برداشته شود و تثبیت رنگ به‌خوبی صورت پذیرد. بهتر است شما حداقل ۲ بار سیلر کاری کنید اگر سطح کار نیاز به بتونه کاری دارد پس از سیلر پاشی و قبل از سنباده کاری این کار را انجام دهید و درزها و سوراخ‌ها را بتونه گیری کنید. صبر کنید تا بتونه به‌خوبی خشک شود و پس از آن شروع به سنباده کاری کنید.

نکته: معمولاً برای سنباده کاری سیلر و بتونه از سنباده بسیار نرم یا پوستاب استفاده می‌شود.

روش اجرای دو دست سیلر:

سیلر را دو دوست اجرا کنید. به این صورت که ابتدا سیلر دست اول را اجرا کنید و اجازه دهید حدود ۸ ساعت خشک شود (بستگی به شرایط دمایی دارد) سپس اگر نیاز بود روی قسمت‌هایی که نیاز هست، بتونه کاری کنید (بتونه باید همرنگ آستری باشد).

پس از بتونه کاری، سطح کار را با استفاده از پوستاب ۴۰۰ کارکرده سنباده کاری کنید و گرد و خاک را پاک کنید و یک بار دیگر سیلر اجرا کنید.

 

 

مرحله پنجم، اجرای نیم پلی استر:

در مرحله‌ی بعد باید عملیات نیم پلی استر پاشی را آغاز نمایید. در هنگام پاشیدن نیم پلی استر و کیلر محیط کارتان را کاملاً تمیز و عاری از هرگونه گرد و غبار نگه دارید تا بر روی سطح کار هیچ گرد و خاکی ننشیند و کارتان ارزش و زیبایی خود را از دست ندهد. دمای مناسب کارگاه برای اجرای رنگ ۲۵ تا ۳۵ درجه سانتی گراد است.

قبل از رنگ کاری محیطی مناسب برای قرار دادن کار رنگ شده در نظر بگیرید که تا ۴ ساعت کاملاً تمیز باقی بماند. تناسب بین نیم پلی استر و تینر هم می‌توانید از اطلاعات درج شده بر روی قوطی رنگ به دست بیاورید.

 

حدوداً برای یک لیتر نیم پلی استر از یک لیتر تینر ۱۰٫۰۰۰ استفاده می‌شود. (نسبت ۱ به ۱)

معمولاً از تینر ۱۰۰۰۰ یا ۱۲۰۰۰ برای نیم پلی استر استفاده می‌شود.

برای تثبیت نیم پلی استر و خشک شدن سریع آن باید از خشک کن نیم پلی استر استفاده کنید. معمولاً این مواد افزودنی در داخل ظروف کوچکی از طرف فروشنده رنگ به شما تحویل می‌گردد.

تناسب خشک کن هم حدود ۵ درصد از کل نیم پلی استر است. مثلاً برای یک پیستوله رنگ حدود دو درپوش قوطی خشک کن، مواد نیاز دارید که در زمستان می‌توانید از سه درپوش هم استفاده کنید. شما می‌توانید بر حسب سلیقه‌تان مات یا براق بودن نیم پلی استر را تعیین کنید. اگر دوست دارید رنگ پایانی نه مات باشد و نه براق، می‌توانید به‌صورت ۵۰ – ۵۰  نیم پلی استر مات و براق را باهم مخلوط کنید.

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *