انواع رنگ چوب ، رقیق کننده ها , آستری ها و اکلیلها – سانلی چوب انواع رنگ چوب ، رقیق کننده ها , آستری ها و اکلیلها – سانلی چوب

انواع رنگ چوب ، رقیق کننده ها , آستری ها و اکلیلها

خانه » وبلاگ » انواع رنگ چوب ، رقیق کننده ها , آستری ها و اکلیلها
زمان : 23 شهریور 1398 دسته بندی : وبلاگ

انواع رنگ چوب ، رقیق کننده ها , آستری ها و اکلیلها

 

رقیق کننده‌های رنگ:

مایعات فراری هستند که به‌منظور رقیق کردن رنگ‌ها به کار می‌روند رنگ‌ها چون در حالت عادی دارای گرانروی بالایی هستند اگر با حلال‌ها رقیق نشوند نه به‌وسیله قلم مو نه به‌وسیله پیستوله قابل استفاده نیستند.

انواع رقیق کننده‌های رنگ:

تینر فوری: یکی از پرکاربردترین رقیق کننده‌ها می‌باشد که با قدرت‌های متفاوت تحت عنوان درجه فراریت های مختلف به بازار عرضه می‌شود تینر فوری با درجه فراریت های ۱۰٫۰۰۰ و ۱۲٫۰۰۰ و ۱۵٫۰۰۰و ۲۰۰۰۰ تولید می‌شود.

تینر روغنی: از مواد نفتی تهیه می‌شود و قدرت حلالیت کمتری نسبت به تینر دارد از آن برای رقیق کردن انواع روغن‌ها و رنگ‌های روغنی استفاده می‌شود.

بنزین: به‌جای تینر روغنی می‌توان از بنزین به‌عنوان رقیق کننده استفاده کرد همچنین از بنزین برای رقیق کردن آستری شاپان استفاده می‌شود.

الکل: یا همان الکل اتیل (اتانول) الکل ساخته شده از نفت خام است و از آن به‌عنوان حلال لاک و الکل استفاده می‌شود این ماده الکل صنعتی نیز نامیده می‌شود زیرا با مواد سمی و قی‌آور ترکیب می شود.

 

رنگ‌های تینری یا فوری:

سیلر:

به رنگ کرم بوده و جهت پر کردن منافذ و خلل و فرج چوب قبل از رنگ نهایی استفاده می‌شود با تینر فوری هم رقیق می‌شود به این ترتیب که سه برابر سیلر به آن تینر فوری اضافه می‌کنند استفاده از سیلر باعث این می‌شود که مصرف رنگ نهایی کاهش پیدا کند.

 

 

کیلر :

به رنگ قهوه ای شفاف بوده و جهت رنگ نهایی به کار می رود با تینر فوری هم رقیق می شود مانند سیلر به اندازه سه برابر کیلر به آن تینر فوری اضافه می کنیم.

 

پلی استرها :

پلی استر پوست پولیشی

پلی استر بدون پوست و پولیش یا ایستاده
.

سه جزء اصلی پلی استرها:

.
جزء اول پلی استر

جزء دوم شتاب دهنده یا کبالت

جزء سوم پراکسید یا سخت کننده

نیم پلی استرها (دو جزئی)

براق

مات

از ترکیب ۱ به ۳پلی استر براق و مات پلی استر نیمه مات به دست می آید.

رنگهای فوری اخری امری گل ماشی: از سه رنگ فوق به همراه سیلر کیلر و تینر فوری برای تهیه انواع همرنگی استفاده می شود.

 

انواع آستریها :

.
آستری شاپان : این نوع آستری درواقعهمانقیرتصفیهشدهاستحلالشاپانتینر روغنی نفت ویا بنزین می باشد.

 

 

آستری بارس : پودر کریستالی قهوه ای مایل به سیاه کمرنگ است که از پوست سبز گردو بدست می آورند به همین دلیل به بارس گاهی جوهر گردو نیز گفته می شود حلال بارس آب می باشد و بهترین حلال آب جوشیده مقطر و داغ ویا آب باران است تنها عیب بارس این است که ممکن است بافت چوب و روکش را متورم کند.

.

جوهرها :

مواد رقیقی هستند که از آنها به عنوان آسترهای رنگی در کارهای جوهری استفاده می شود جوهر ها را می توان با تینر فوری یا الکل صنعتی رقیقتر نموده و به وسیله پارچه بدون پرز پیستوله یا قلم مو روی سطح کار کشید.

.

اکلیلها :

پودر فلزاتی هستند که بیشتر جنبه تزئینی دارندپودر نقره ای رنگ از آلومینیم و پودر طلایی از برنز می باشد البته پودر مسی رنگ هم می باشد که از فلز مس حاصل می شود این پودر را می توان با انواع رنگها روغنها و لاکها مخلوط نمود و استفاده کرد این پودر اگر با رنگ مخلوط شود رنگ را به صورت متالیک در می آورد مخلوط پودر آلومینیم با رنگ مشکی رنگ نوک مدادی و مخلوط پودر آلومینیم با رنگ قرمز رنگ پوست پیازی می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.