چندلایی و کاربرد آن چیست – سانلی چوب چندلایی و کاربرد آن چیست – سانلی چوب

چندلایی و کاربرد آن چیست

خانه » مطالب سایت » چندلایی و کاربرد آن چیست
زمان : 17 بهمن 1397 دسته بندی : مطالب سایت, وبلاگ

چندلایی و کاربرد آن چیست

چوب از زمان قدیم با انسان بوده و تا به امروز این رابطه هیچگاه قطع نشده ، شاید کم رنگ شده باشد که آن هم به دلیل وجود موادی مثل فولاد و بتن است. چوب ابتدا برای ساخت ابزار های اولیه مثل خانه و قایق بوده ، اما بعد از آن اکثر اشیاء و ابزار های سودمندی که انسان قرن ها برای پیشرفت زندگی خود به آنها متکی بوده است ، به کار می رود . برای ساخت و ساز های چوبی باید جنگل ها را از بین برد و درخت ها را برید ، ولی یک راه برای حل این مشکل وجود دارد و آن هم اینکه به ازای بریدن هر درخت یک درخت بکاریم ، در واقع با این کار از آلودگی کارخانه های تولید فولاد و بتن نیز می توان جلوگیری کرد .

تخته ها حاوی لایه های حرارتی هستند که پس از تبدیل چوب خام به لایه های نازکتر و سپس افزودن این لایه ها با چسب و قرار دادن آنها بر روی یکدیگر و فشردن و چسباندن آنها به تعداد خود تهیه می شوند . محصول به دست آمده تخته چند لایی  یا چند لا و یا چند لایه می گویند . تخته سه لا ، پنج لا ، هفت لا ، نه لا و … از این جمله است . غالبا تخته سه لاها طوری ساخته می شوند که بافت های مجاور بر یکدیگر عمود باشند.

یک تخته چند لایی شامل ظاهری صاف وسطحی دو طرفه می باشد . در بعضی موارد چند لایه باریک به یکدیگر چسبانده شده و به این ترتیب ضخامت ، طول و عرض مناسب برایتخته سه لا درست می شود و در برخی موارد لایه وسط تخته سه لا ممکن است از تعدادی تخته متصل به هم درست شود . ضخامت مغزی تابع ضخامت کلی تخته سه لا می باشد . بالاترین استاندارد از لحاظ فنی تولید تخته چند لایی ترکیبی از چوب طبیعی با مزایای پانل از نظر ثبات و ابعاد آن می باشد .طیف نرم افزاری این محدوده شامل تولید مبلمان تزیینی و قاب سازی برای ساخت و ساز خانه چوبی مانند دیوار ها ، سقف و پانل های سقف برای تحمل بار سازه در اتوماسیون مهندسی است.

تخته چند لایی این گونه ساخته می شود که ابتدا چوب را به لایه های نازک برش می دهند ، سپس چسب را بین لایه ها می ریزند ، لایه ها را تحت فشار قرار می دهند ، مواد به هم چسبیده شده برای مدتی در این حالت قرار می گیرند ، سپس تخته آماده شده را به صورت چهار ضلعی برش می زنند و مرتب سازی می کنند . از چسب بسیاری برای پوشش لایه های میانی استفاده می کنند و دو طرف تخته را اصلاح می کنند . پانل های آماده شده به صورت چند لایه بر روی همدیگر انباشته می شوند و از لحاظ طول و عرض قالب بندی انجام می شود .

به عنوان مثال کف پوش چند لایه با استفاده از لایه های متعدد از تخته سه لا و یا تخته هفت لایه ساخته شده است . مزیت اصلی این کف پوش چند لایه این است که لایه های بالایی روکش معمولا ضخیم تر دارند ، حدود ۴ تا ۶ میلی متر ضخامت آنها می باشد . این کف پوش ها قوی و پایدار هستند و از لحاظ گرمایشی بسیار مورد توجه قرار گرفته است . چسبی که بین این لایه ها ریخته می شود ، پس از فشار زیاد به صورت جامد باقی می ماند و این باعث استحکام بیشتر لایه ها به یکدیگر می شود به همین دلیل مقاومت بیشتری نسبت به تخته های یک لایه دارد .

مزایای تخته چند لایی :

 1. تخته سه لا از نظر مقایسه وزنی به مراتب قوی تر از تخته های یک تکه است . زیرا هر یک از لایه های آن موجب تقویت لایه های بعدی می شود .
 2. به طور کلی تخته چند لایی سبک وزن هستند .
 3. پیچ و میخ را می توان خیلی نزدیک به لبه های تخته متصل کرد بدون آن که تخته چند لایی دچار ترک شود .
 4. احتمال تاب خوردگی در آن بسیار کم است .
 5. تخته چند لایی به صورت ورقه های بزرگ در دسترس هستند ، در نتیجه بسیار با صرفه می باشند .
 6. تخته چند لایی را می توان با روکش های بسیار متنوع خریداری کرد .
 7. راه های استفاده از تخته چند لایی و هفت لای:
  1. ذخیره سازی : در هنگام ذخیره سازی تخته ها باید به صورت افقی حداکثر با فاصله یک متر از یکدیگر قرار گیرند تا به خوبی خشک شوند ، باید از نظر تهویه مطبوع باشند و باید کاملا به منظور حفاظت از نفوذ رطوبت و خسارت از از سطوح پوشش داده شوند .
  2. استفاده از این چوب ها برای فضای داخلی : پانل های یک لایه و هفت لایه عمدتا برای تولید مبلمان و عناصر تزیینی برای داخل کشور صرف می شود . هنگامی که این تخته ها از کارخانه خارج می شوند ، تخته های تک لایه حداقل باید -۲ الی ۸ % آن رطوبت داشته باشند و تخته چند لایی حداکثر باید -۳ الی ۱۰ % رطوبت داشته باشند . هر گونه تغییرات دما و یا رطوبت اضافی باعث تورم و انقباض آنها می شود . بهتر است برای حفظ درجه حرارت ، محیط بیش از حد خشک باشد . اما اگر این پانل ها بیش از حد نزدیک منابع گرما قرار گیرند باعث ترک خوردگی ضعیف می شوند ، به خصوص زمانی که در معرض ساخت طولانی مدت قرار گیرند مثل استفاده در قطعات مبلمان یا درب های باریک .
  3. استفاده از این چوب ها برای محیط های بیرونی و مرطوب : هر دو چوب های یک لایه و چند لایه نیاز به چسب در سطح و لبه آن دارد که با مواد حفاظتی مناسب پر می شوند و باید اقدامات خاص مد نظر قرار گیرد تا از تورم چوب جلوگیری شود .
  4. استفاده از این چوب ها برای محیط های ثابت : این کار شامل تمام ویژگی ها و ارزش های نسبی آن است .
  5. از این چوب های ۳ لا و ۷ لا با توجه به استاندارد های جهانی برای مناطق خشک و مرطوب و محیط های بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد .

d

تخته هفت لایی و موارد کاربرد آن:

تخته هفت لایی جزو خانواده ی تخته های چند لایی محسوب می شود.  تخته هفت لایی نیز همانند سایر تخته های چند لایی از برش های نازک چوب بوجود می آیند که با قرارگیری لایه ها روی هم و با استفاده از چسب به یکدیگر تحت فشار ساخته می شود.

مزیت های مهم تخته هفت لایی در صنعت و ساخت و ساز:

تخته هفت لایی به دلیل استحکام بالای خود دارای تحمل فشار و بار بالاتری دارد چرا که هر ک از لایه ها موجب تقویت و اتحکام لایه بعدی می گردد.

تخته هفت لایی نسبت به تخته نئوپان و انم دی ام وزن کمتری داشته و حمل آن راحت است.

به دلیل استحکام این نوع تخته پیچ خوردگی بالایی دارد به طوری که می توان میخ را خیلی نزدیک به لبه های تخته متصل کرد بدون اینکه کوچکترین ترک  یا لطمه ای به لبه های آن وارد شود.

دیگر مزیت تخته هفت لایی عدم تاب خوردگی آن هاست.

تخته هفت لایی بصورت ورقه های بزرگ موجود اند که باعث مقرون به صرفه بودن آن ها می شوند.

تخته های هفت لایی را همانند تخته های سه لایی می توان در طرح ها و روکش های متنوع تهیه کرد.

تخته های هفت لایی علاوه بر استحکام به دلیل ضخامتی که دارند و نیز خاصیت تار و پود قرار گرفتن لایه ها روی هم می توانند عایق صدا و عایق سرما و گرما نیز باشند.

مزیت دیگر تخته های هفت لایی استفاده بهینه مصرف کندگان از سطح وسیع آن است که در کارها و مصارف زیادی می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در یک کلام می توان گفت تخته های هفت لایی سبک، با دوام و عایق صدا و سرما و گرما هستند.

تخته های هفت لایی با توجه به مزیت های غیرقابل انکار آن در مصارف بسیاری کاربرد دارد که از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

صنعت مبلمان سازی، ساخت کف صندلی و اتواع مختلف میز، قفسه بندی های چوبی، غرفه بندی، ساخت آنواع درب های چوبی، استفاده در ساخت جعبه های صنعتی و صادراتی، استفاده در صنعت ساختمان، استفاده در پالت سازی و صنایع شیمیایی، استفاده برای کف و دیوارها و سقف واگن قطار، استفاده در ساخت دیوارهای صخره نوردی و سنگ نوردی و خیلی موارد دیگر

 

تخته سه لایی چیست و چگونه ساخته می شود؟

تخته سه لایی یکی از انواع گوناگون تخته های چند لایی است که در اندازه ها و ابعاد مختلف وجود دارد. تخته سه لایی از سه ورقه ی چوبی نرم و سخت که به یکدیگر می چسبند ساخته می شود.

این نوع از تخته ها با دارا بودن استحکام و دوام بالا و سطوح صاف در انواع کفپوش ها مورد استفاده قرار می گیرند. تخته های سه لایی بیشترین استفاده و کارایی را در صنعت چوب جهان داراست. این نوع تخته ها به دلیل استحکام خود ارزش بیشتری نیز دارند.

تخته سه لایی از کنده های چوب در کارخانه بدست می آید و همان طور که از اسم آن مشخص است از سه لایه ی چوبی که ورقه های آن با دستگاه پرس تحت فشار و حرارت قرار می گیرند، با چسب مخصوصی که مابین لایه ها زده می شود ساخته می شوند. در ساخت تخته سه لایی ممکن تمامی ابعاد لایه ها در یک اندازه تهیه شوند سپس به یکدیگر متصل شوند. و یا ممکن است این اندازه ها در لایه های میانی چوب متفاوت باشد.

مزایای تخته سه لایی نسبت به سایر انواع تخته های چند لایی:

همان طور که پیشتر نیز اشاره شد دارای استحکام بیشتری نسبت به تخته های یک لایه برخوردارند.

علارغم مستحکم بودن، سبک بوده و وزن کمی دارند.

به دلیل محکم بودن تخته سه لا خیلی به ندرت باعث شکستگی یا خمیدگی می گردد.

به دلیل مقاومت این تخته در برابر آب و رطوبت می تواند در محیط های مرطوب نیز مورد استفاده گردد.

با توجه به کاربردهای گوناگونی که تخته سه لا داراست از طرح ها و نقش های متنوعی در لایه رویی آن استفاده می شود که زیبایی ظاهر آن را نیز متمایز می کند.

این نوع تخته به خاطر اینکه از سه لایه ساخته شده و دارای استحکام کافی در مقابل فشار و ضربه است ، در مقابل آسیب و ضربات ناشی از محیط بیرونی مقاومت خوبی را داراست.

نوعی از تخته سه لایی با نام پلی وود (چوب پلاستیک) وجود دارد که از چوب و پلاستیک ساخته می شود. در ساخت این نوع تخته از لایه های پلاستیکی و چوبی بهره می برند. که مناسب برای عایق کاری است و به دلیل لایه پلاستیکی آن مانع ورود حشرات و قارچ ها می شود.

ضخامت تخته های پلی وود می تواند بنابه سفارش مشتری  از ۳ تا ۱۸ میلی متر متفاوت باشد.

پلای وود یا همان تخته های چندلایی که بیشتر تخته سه لایی آن مورد استفاده قرار می گیرد همان طور که پیشتر اشاره شد در ضخامت ۳ تا ۱۸ میلی متر تولید می گردند و بیشتر از ۱۸ میلی متر تولید نمی گردد اما بر اساس نیاز مشتری می توانیم تخته با ضخامت پیش فرض را پرس کرده و تخته هایی با ضخامت بیشتر تولید کنیم .در صورتی که ضخامت پلای وود مورد نظر مشتری کمتر از مقدار پیش فرض باشد از برش کردن تخته لای سه لایی استفاده می کنیم .

مزایای پلی وود

عایق کامل  در  برابر صوت، گرما، سرما و هر نوع اشعه و امواج رادیو مغناطیسی

آنتی باکتریال و مقاوم در برابر هرگونه مواد شیمیایی

عدم انبساط و انقباص در هر شرایط آب و هوایی

مقاومت بسیار بالای تخته سه لایی در برابر آب و رطوبت

مقاوم در برابر حرارت مستقیم و حریق

شستشوی آسان پلی وودها

مقاومت در برابر نفوذ حشرات و جانوران همچون موریانه و موش

منطبق با محیط زیست بدون هیچگونه آلودگی زیست محیطی

محکم و با دوام در عین سبکی

 

مشخصات انواع پلای وود :

۱ – پلی وودها از چوب نرم ( Softwood ) مانند صنوبر و یا کاج ساخته می شود و بیشتر برای مصارف ساختمانی و صنعتی و غیره به کار می روند.

۲- نوع دوم پلی ووده یا تخته سه لایی از چوب سفت و سخت (  Hardwood ) مانند طوس ساخته می شود و قدرت بسیار بالا ، مقومت و سفتی بالایی دارند. این پلای وود ( تخته چند لایی ) دارای مقاومت برشی صفحه ای بالاتر و همچنین ضربه پذیری بالاتری دارند.

 

انواع تخته سه لایی

چوب نرم که از صنوبر یا کاج ساخته می شود و برای مصارف ساختمانی، کف شیاردار و … استفاده می شود.

چوب سخت که از طوس تهیه می شود و برای ساخت کف محکم و با دوام یا ساخت دیوار که ضربه پذیری بالایی نیز دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

چوب گرمسیری که از چوب نرم با هزینه ی کم تهیه می شود.

چوب تزئینی که رنگ کردن و کشیدن طرح روی آن آسان است و تنوع پذیری بالایی دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

تخته سه لایی دریایی که عمدتا در ساخت قایق و عرشه ی کشتی کاربرد دارد.

تخته سه لایی قابل انعطاف برای قسمت های چوبی منحنی دار مصرف می گردد.

این تخته ها به علت استحکام زیاد، مقاومت در برابر گرما و رطوبت در صنایع هوایی نیز کاربرد دارد.

 

 

پلای وود بر اساس نوع چسب دو نوع می باشند :

۱ – چسب معمولی ( Melamine  )

۲ – چسب ضد آب (WBP)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.