چوب مقاوم شده و آموزش ساخت اين چوب – سانلی چوب چوب مقاوم شده و آموزش ساخت اين چوب – سانلی چوب

چوب مقاوم شده و آموزش ساخت این چوب

خانه » مطالب سایت » چوب مقاوم شده و آموزش ساخت این چوب
زمان : 14 بهمن 1397 دسته بندی : مطالب سایت, وبلاگ

چوب مقاوم شده و آموزش ساخت این چوب

خرده های چوب و چوب های نرم و بدون استفاده را می توان طی عملیاتی (stabilizing) تغییر داد و آن ها را به چوب هایی با زیبایی و دوام تبدیل کرد و حتی از آن ها یک اثر هنری بسازید.

چوب مقاوم شده چیست و چگونه درست می شود؟ اصطلاح stabilize کردن چوب یا عملیات stabilizing به مجموعه مراحلی گفته می شود که طی آن، تکه های زائد چوب و یا چوب های نرم بدون استفاده را به چوب هایی با دوام و زیبایی بیشتر تبدیل می کنند. همه ی کسانی که با چوب کار می کنند بعد از اتمام یک پروژه با مقدار زیادی از چوب های زائد و ظاهرا بدون استفاده مواجه می شوند. یا چوب هایی هستند که به دلیل نرم بودن قابل استفاده نیستند.

اکثر افراد این چوب ها را بدون استفاده می دانند و به بیرون می ریزند. اما می خواهیم روش تبدیل این چوب ها به چوب های قابل استفاده و با رنگ دلخواه خودتان را به شما بگوییم. اصول این کار چیست؟ قاعده اصلی این کار (مقاوم کردن چوب) برداشتن یک قطعه نرم و اضافی چوب و آغشته کردن آن به رزین برای ساخت یک چوب مقاوم و سخت است که در مقابل آسیب هم مقاوم است.

مراحل stabilizing (مقاوم کردن چوب) :
آماده کردن قطعه چوبی:

اولین مرحله در مقاوم سازی قطعه چوب این است که مطمئن شوید قطعه چوب خشک است. روی چوب تر امکان انجام این عملیات وجود ندارد. از دستگاه رطوبت سنج برای تشخیص این کار استفاده کنید رطوبت موجود در چوب باید زیر ده درصد باشد. برای اینکه چوب ها به سرعت خشک شوند تکه های بزرگ چوب را در دستگاه قرار دهید تا جریان هوای موجود در دستگاه باعث خشک شدن چوب شود. هم چنین می توانید قطعات چوبی را داخل کوره یا گاز فر خشک کنید. اما این عملیات نیازمند زمان است زیرا سریع انجام شدن آن باعث ترک چوب می شود.

رنگ آمیزی چوب به رنگ دلخواهتان:

یکی از قسمت های جالب این کار، رنگ کردن قطعات چوبی مطابق با رنگ مورد علاقه تان است. این کار آسان است و محدوده رنگ هایی که می توانید انتخاب کنید بی انتهاست. رنگ و رزین را باید با هم مخلوط کنید. اما رنگی که انتخاب کنید رنگ مخصوص برای عملیات stabilizing است و مقدار استفاده آن ¼ قاشق غذاخوری بر یک چهارم از قوطی رزین است. اگر می خواهید رنگ روشن و زیباتری داشته باشید مقدار رنگی که مخلوط می کنید بیشتر باشد.

برای عملیات اصلی stabilizing آماده شوید:

حالا که قطعات چوب خشک شده اند و رنگ آمیزی هم انجام شده است زمان انجام عملیات اصلی stabilize کردن است.

در اینجا از پکیج مخصوص (Vacuum Stabilization Chamber Kit) این کار استفاده شده است ولی شما می توانید با توجه به کاربرد آن ها از ابزار خودتان استفاده کنید. در ابتدا باید محفظه آهنی را داخل سطل استیل قرار دهید قطعات چوبی را داخل محفظه قرار دهید و با استفاده از دستگاه تعادل شناورسازی، از شناور شدن چوب طی عملیات جلوگیری کند. محفظه داخل سطل استیل را با ماده رزین پر کنید؛ مقدار رزین باید به اندازه ای باشد که به خوبی چوب ها در آن غوطه ور شوند و حدود سه سانت رزین در بالای قطعات چوبی باشد. نگران رزین استفاده شده نباشید چون بارها و بارها قابل استفاده است. درب محفظه را ببندید و دستگاه تولید هوا را روشن کنید و قدرت آن را به آرامی تا آخرین درجه افزایش دهید. این اقدام از جوشیدن خیلی سریع رزین جلوگیری می کند. بسته به ضخامت و نوع چوب، دستگاه باید از ۳۰ دقیقه تا یک ساعت روشن باشد.

در ابتدا رزین باید بجوشد تا حباب های ایجاد شده در چوب از بین برود و این پروسه تا جایی که حباب های خیلی کمی در چوب باقی بماند باید ادامه پیدا کند. تکان دادن محفظه ای که چوب داخل آن است هم به از بین رفتن حباب ها کمک می کند. هنگامی که حباب ها از بین رفتند دستگاه را خاموش کنید و دریچه را بردارید و به آرامی چوب ها را بیرون بیاورید. بعد از بیرون آوردن چوب ها متوجه می شوید که چوب ها رزین زیادی را به خودشان جذب نکرده اند و این به خاطر این است که چوب ها در زیر دستگاه هوا ساز(vacuum) نمی تواند رزین زیادی را جذب کنند آن ها را درون رزین قرار دهید و بعد از آن دستگاه تعادل شناور را در بیاورید و اگر شناور شدند مجداد این کار را تکرار کنید. بعد از اتمام کار چوب ها را از محفظه بیرون بیاورید و رزین اضافی روی آن ها را پاک کنید. ماده رزین باقی مانده را برای استفاده مجدد داخل یک ظرف بریزید. قبل از اینکه رزین حالت چسبنده بگیرد با آب و صابون ظرف را بشویید.

چوب ها را بپزیرد!

حالا که چوب ها کاملا به رزین آغشته شده اند باید قطعات چوب را داخل فویل بپیچید و آن ها را داخل مایکروفر که از قبل با ۲۰۰ درجه فارنهایت گرم شده است قرار دهید. توصیه می کنیم از یک مایکروفر ارزان قیمت استفاده کنید، نه مایکروفر منزلتان. در این صورت اعضای خانواده هم راضی تر خواهند بود! از فری با درجه درست استفاده کنید زیرا حرارت خیلی زیاد یا خیلی کم باعث خراب شدن این فرآیند می شود. مدت زمان قرار گرفتن در فر از ۳۰ دقیقه اپتا نیم ساعت باید باشد. البته قطعات بزرگ زمان بیشتری نیاز دارند. بعد از ۳۰ دقیقه آن را چک کنید. چوب پخته شده حالت سخت و کریستالی دارد. و تا زمانی که هنوز رزین ها کاملا خشک نشده اند آن ها را داخل فر نگه دارید. بعد از ۲۸ یا ۴۸ ساعت قابلیت برش و استفاده را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.